Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Dezinfoservis: Senioři v izolaci z bezpečnostních důvodů, ne kvůli euroskepticismu

INICIATIVA C19 DEZINFOSERVIS

Seniorům se může prodloužit izolace do konce roku.

19. 4. 13:27

V souvislosti s novým koronavirem přibývá klamavých a poplašných informací. Ty analyzuje iniciativa c19 a její ověřený infoservis teď pravidelně najdete i na Seznam Zprávách. Co kolovalo po internetu v posledních dnech?

Článek

Senioři v izolaci do 2021? Čekáme na vakcínu, nejde o protiunijní nálady

O co jde? Lživá informace byla rozeslána anonymně v řetězovém e-mailu, pravděpodobně tak cílila na starší občany. V podobném duchu dnes informoval také web Pravý prostor. V článku se tvrdí, že podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové jsou senioři novými nepřáteli Evropské unie. Integritu členských států EU prý senioři narušují svými nostalgickými vzpomínkami na existenci národních států, a ohrožují tak blížící se vznik nového Evropského státu. Z toho důvodu prý trvá Ursula von der Leyenová na tom, aby senioři zůstali v izolaci do roku 2021 s ohledem na pandemii koronaviru. Von der Leyenová se o seniorech jakožto nepřátelích EU nikde nevyjádřila a jedná se o lživou informaci.

Fact-checking: Jedná se o dezinformaci zaměřenou proti EU, která má za cíl posílit protiunijní nálady u starší populace. Anonymní autoři překroutili výrok předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která 12. 4. v souvislosti s pandemií koronaviru pro německá média prohlásila, že senioři možná budou muset zůstat v izolaci až do příštího roku. Podle von der Leyenové je nutné omezit kontakt se staršími lidmi do doby, dokud nebude proti novému typu koronaviru vyvinuta vakcína. Ta podle většiny odborníků nebude na sériovou výrobu připravena minimálně rok. Von der Leyenová uvedla, že si uvědomuje obtížnost izolace, ale zdůraznila, že jde o „otázku života a smrti, musíme tedy zůstat disciplinovaní a trpěliví“. Von der Leyenová se o seniorech jako o nepřátelích nikde nevyjádřila.

Evropská komise navíc nemá ani žádnou pravomoc nařizovat členským státům, jaká mají zavádět karanténní opatření. Onou izolací seniorů jsou myšlena ta opatření, která jsou zavedena nyní. Informaci o řetězovém e-mailu přinesla stránka Pulse of Europe – Czech Republic na svém facebookovém profilu.

Něco o seniorech

Něco o seniorech

Stáří je etapou života, která čeká většinu z nás, a proto bychom ji neměli ignorovat.

Většina pracujících se dnes dožívá důchodového věku v dobré fyzické i duševní kondici. Takový člověk se těžko sžívá se starobním důchodem. Proto většina z nich se rozhodne pokračovat v práci. Jsou firmy, které zaměstnávání důchodců vítají. Práce pro důchodce nabízí např.úklidové firmy, bezpečnostní firmy, markety. Přesto se najdou i firmy, které se často, bohužel, staví k zaměstnávání důchodců s podobným nadšením, jako k zaměstnávání osob ZPS (osob se změněnou pracovní schopností).

Volný čas seniorů

Senioři, kteří nemají již fyzické síly a jsou nemocní, takže odpočinek v důchodu vítají, najdou si činnost podle svých zájmů. Chodí do klubů důchodců, kde jsou pro ně tvořeny aktivity přizpůsobené nejen věku, ale i fyzickým a psychickým možnostem. Jsou zde aktivity např. cvičení paměti, výuka na PC, babské povídání, ruční práce, fotografování, procházky a mnoho dalších aktivit.

Práce pro důchodce se v těchto klubech pro seniory také občas najde, zvláště, je-li osoba šikovná a ráda pracuje s lidmi. Například vedení některého zájmového kroužku. Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v těchto zájmových klubech není výjimkou.

Další vzdělávání seniorů

Jedním ze způsobů činorodého přístupu ke stáří je vzdělávání. Nedílnou aktivitou je univerzita třetího věku s více jak dvacetiletou historií. Uvádí se, že celkově je nabízeno přes čtyři sta různých vzdělávacích programů. Touto formou studuje v celé České republice asi 16000 studentů pokročilého věku. Tato výuka je však až na výjimky vázána na univerzitní, tedy především krajská města. Pro seniory z menších měst a venkova je rozbíhán projekt univerzity pomocí internetu, to však závisí na znalosti práce s počítačem. K zaměstnávání důchodců, kteří se cítí fyzicky i psychicky dobře, jakékoli vzdělávání může jen prospět.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=0001512B

Vážení přátelé sportovní rybařiny

Dovolte, abychom Vás informovali o jedné z nejpodařenějších akcí, kterou v neděli 13. října 2019 pořádala kladrubská organizace handicapovaných rybářů na nádrži Záhorská. Je nám velkým potěšením, že jsme mohli uspořádat Dětské rybářské závody, kterých se účastnilo rekordních 52 závodníků ve dvou věkových kategoriích. Počet dorazivších dětí a mládeže nás nesmírně potěšil a zároveň nám přidělal mnoho příjemných starostí…kapacita nádrže Záhorská pro komfortní rybolov je cca 43 lovných míst…připraveno jsme měli 40 dárkových tašek, u nás totiž každý závodník vyhrává J. S nebývalým náporem jsme se, myslíme, vypořádali obstojně. Našli jsme prostory na závodním úseku, kde je ještě možné regulérně rybařit, a z vyšetřených zásob jsme zkompletovali chybějící ceny. Apelujeme tímto na rodiče, kteří příští rok budou uvažovat o účasti svých ratolestí na Jarních závodech 2020, a zároveň srdečně zveme všechny další…jsme schopni zorganizovat závody pro cca sto dětí, máme k dispozici dvě nádrže v okruhu 500m, ale musíte se předem registrovat, abychom se mohli na Vás řádně připravit J.

Závodní den se skládal tradičně z několika částí. Každý závodník musel poznávat rybí druhy a musíme konstatovat, že většina byla úspěšná. Těší nás, že děti mají o ryby zájem a jejich povědomí se rok od roku zlepšuje. Následoval tříhodinový rybářský závod, který navázal na soutěž v rybolovné technice – přesností hodu prutu na terč, které provázelo několik doprovodných zábavných soutěží. Střelba ze vzduchovky mezi dětmi opět vítězila.

Po celou dobu závodu bylo pro všechny zúčastněné zajištěno chutné občerstvení, udily se ryby, klobásy a grilovalo se…všichni závodníci byli po závodě odměněni kuřecími steaky v režii ČRS MO Kladruby. Po sečtení dosažných výsledků mohli organizátoři přejít k vyhlašování výsledků. Velkou radost nám udělala účast vedoucího odboru mládeže Středočeského územního svazu, pana Jiřího Eichlera! Byl účasten celého závodu, děti motivoval a pomohl nám při vyhlašování vítězů…jen tak dál Jirko, rádi Tě opět uvidíme a jsme potěšeni, co pro vzestup mládežnické rybařiny děláš.

Korunovali jsme prvních pět dětí v každé ze dvou kategorií, tři nejlepší v rybolovné technice, nejlepší rybářku a největší ulovenou rybu. Vítězi si odnesli hodnotné ceny od našich sponzorů. Nejvíce cen nám opět zprostředkovali naši věrní partneři, Karel Nikl, Tropic Liberec, společnost Delphin a Mivardi. Nejlepší výkon v rybolovné technice předvedl na jaře bronzový Štěpán Andrle ze Zruče n./S., druhou příčku obsadil kladrubský Pavel Hošek a bronz získala Natálie Fikarová z Olešné. Největší rybu, kapra 49 cm, ulovil divišovský Honzík Štěpnička, který jde evidentně ve šlépějích svého otce Milana! Tomu patří též náš velký dík, za jeho neskonalou podporu handicapovaným rybářům! Nejlepší závodnicí se stala Katka Vodičková z Příbrami, která se ve své kategorii umístila na stříbrném, druhém místě. Vítězem závodu se stal v kategorii starších kladrubský Jan Kovář, který v celkovém startovním poli svými výkony dominoval a v kategorii mladších si cenné zlato odnáší bolinský Josef Mecka . Stříbrné medaile získali již zmiňovaní …Vodičková Kateřina a Štěpnička Jan. Bronzoví skončili kladrubský Filip Hořt a jarní top rybář Petr Daniš z Kácova.

Výkony všech naleznete v přiložených výsledkových listinách a v přiložených fotografiích. Nyní bychom rádi přešli k tradičnímu děkování…bez těchto lidí či společností, bychom nemohli dělat to, co dělat chceme…jejich podpora je pro nás klíčová a existenční.

Díky rodině Havlových a rodině Turků za velké množství pekařských pochutin, Vláďovi Pávovi, za kuřecí maso, Standovi Komendovi a Vencovi Sátrovi za ostatní – gastronomie je vždy klíčová! Děkujeme tradičně Středočeskému územnímu svazu, Českému rybářskému svazu, Karlovi Niklovi, který se zaměřil na podporu dětí a mládeže, společnostem Tropic Liberec, Saenger, Delphin, Mivardi, společnosti ABF-ForFishing, Wavy Boats – LOWRANCE, Bohemia Marine, FOX, D.A.M., Restauraci u Piškota v Kladrubech, Timáru Mix, Pivovaru Ferdinand Benešov, Pekárně Turek Vlašim, MASO-TŘEBOVLE s.r.o., Kofola a.s., Sedldekor s.r.o., Kontu Baréry, rodině Hanikýřů a obci Kladruby. Mediální podpora občas pokulhává, ale naši věrní neúnavně pracují…díky časopisu Kajman, Kapr, Benešovskému deníku a internetovým portálům SÚS, Vozka, Žiju s handicapem, Vozejkov, Chytej, Inrybar, MRK, Časnaryby, Rybařskýrozcestník, Pražský zpravodaj a několika dalším, kterým tímto děkujeme!

Náhradní plnění 2020

Jak můžete splnit náhradní plnění v roce 2020?

Díky nákupům služeb a výrobků od firem, které zaměstnávají pracovníky OZP, podpoříte nejen jejich práci, ale navíc i dosáhnete daňové úspory ve formě náhradního plnění.

Náhradní plnění lze splnit těmito třemi způsoby nebo jejich kombinací: 

Přímým zaměstnáním OZP

Odběrem služeb v rámci náhradního plnění

Odvodem ze státního rozpočtu


Jak lze tedy povinný podíl splnit pomocí náhradního plnění??

Povinný podíl splníte odběrem služeb ve výši 7 násobku průměrné měsíční mzdy za I.-III. čtvrtletí 2020. Za rok 2020 byla průměrná měsíční mzda 33 429 Kč. Ke splnění povinného podílu za jednoho nezaměstnaného OZP tedy vaše firma odebere služby ve výši 7 x 33 429 Kč tedy 234 003,- Kč.

Kalkulačka bude aktuální hned, jak Český statistický úřad oznámí průměrnou měsíční mzdu za I. až III. čtvrtletí daného roku.

Evidence z pohledu odběratele

Po vložení údajů o odebrané službě nebo zadané zakázce ze strany dodavatele obdrží odběratel automaticky generovaný potvrzovací e-mail. Tento email obdrží pouze v případě, že dodavatel uvede kontaktní email odběratele. V e-mailu je odkaz na aplikaci ENP. Jestliže chce odběratel prohlížet doklady na něj evidované a tyto doklady případně schválit, musí se do aplikace registrovat.

S prvním přihlášením do evidence náhradního plnění v rámci jednotného portálového řešení práce a sociálních věcí souvisí možnost předat pověření pro vkládání faktur a editaci údajů v aplikaci evidence náhradního plnění jiné osobě, než je vlastník náhradního plnění. Vlastníkem je v této souvislosti označen ten zástupce dodavatele/odběratele, jehož IČO či RČ figuruje na stránkách MPSV nebo datové schránce a je shodné s údaji dodavatele/odběratele v evidenci náhradního plnění. Vlastník se přihlásí a zaeviduje na novém portálu jako první. Následně může zadat pověřené osoby.

Více informací a postup zajištění registrace naleznete na portálu MPSV.

Zaevidování odebrané služby nebo zadané zakázky do evidence náhradního plnění ze strany dodavatele nezaručuje odběrateli, že byla taková dodávka dodána v režimu náhradního plnění. V případě náhradního plnění je odpovědností odběratele, aby byl odběr výrobků, služeb nebo zakázek realizován v souladu s podmínkami, které pro to zákon o zaměstnanosti stanoví. Pro předcházení případných sporů v této oblasti je odběratelům doporučováno, aby stanovili odpovědnost za poskytování správných údajů, na jejichž základě je vypočítáno plnění povinného podílu, dodavateli prostřednictvím smluvního ujednání, a to včetně sankcí. Nicméně tím, že zákon o zaměstnanosti ukládá dodavateli povinnost vložit do evidence údaje o poskytnutém plnění do 30 kalendářních dnů od jeho zaplacení, získává odběratel průběžnou informaci o tom, zda byl či nebyl dodavatelem zahrnut do režimu náhradního plnění.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=d23be862

COSE STANE, POKUD NESPLNÍM POVINNÝ PODÍL?

Pokud zaměstnavatel nesplní povinný podíl, může mu stát udělit pokutu až 1 000 000 Kč. Kontrolu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a náhradního plnění mají na starosti příslušné úřady práce a inspektoráty práce.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=39f25487

Pojištění

Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Pojištění je závazek pojistitele, potvrzený pojistnou smlouvou (pojistkou) pojistitele (zpravidla pojišťovny) s pojistníkem, který sjednává pojištění ve prospěch pojištěného (pojištěnce), vůči pojištěnci tlumit dopad (škodu) z určených negativních „škodních událostí“. Pojistník, který se zavazuje hradit pojistné, i pojištěnec mohou být fyzické i právnické osoby. Často jde o tutéž osobu, pokud pojistník sjednává pojištění pro sebe sama.

Pojistníci tak společně přispívají částí pojistného (kromě nákladů pojišťovny) do tzv. pojistného fondu,[1] který je určen výhradně k úhradě případných finančních potřeb. O tvorbě, rozdělení a užití pojistného fondu rozhoduje jeho zřizovatel a správce – pojišťovna.

Pojištění se vztahuje pouze na určité, předem dohodnuté události, které se vyskytují s určitou odhadnutelnou pravděpodobností. Pojištění jako takové neovlivňuje riziko výskytu události, ani případnou škodu. Pojištění pouze zmírňuje a tlumí jejich dopad. Běžnou formou jsou pojištění pokrývající podnikatelská rizika, úrazyživelní pohromy, úmrtí (tzv. životní pojistky), ale také ztrátu výdělku ve stáří či během nemoci nebo výdaje na nutnou zdravotní péči. Je to průběžně placená forma zajištění, jejíž alternativou je spoření.

Pojišťovnictví je specifické odvětví ekonomiky. Patří do terciárního sektoru národního hospodářství.

Výsledek obrázku pro senioři kreslené obrázky
Výsledek obrázku pro senioři kreslené obrázky

Slevy jako spása. Co „požírá“ peníze českých důchodců

I sousední slovenští důchodci mají v evropském srovnání větší kupní sílu.

12. 1. 7:13

Za co utrácejí čeští penzisté? A jak si stojí v porovnání s Evropou?

Článek

Stojí před ještě zavřeným supermarketem a v ruce má vlastní igelitku. Jel přes celé město, protože mléko je ve slevě. Stereotyp českého důchodce. Stačí zběžný pohled na porovnání se zahraničím a je jasné, proč i Český statistický úřad ve svých výstupech upozorňuje, že penzisté masově využívají akční nabídky.

Čeští důchodci patří mezi ty s horší kupní silou. Podle dat Eurostatu k roku 2015 má průměrný penzista 8 250 takzvaných standardů kupní síly (PPS), což je sedmý nejhorší výsledek z analyzovaných evropských zemí.

Co je to PPS?

Jde o umělý nástroj vytvořený Eurostatem sloužící k porovnávání jednotlivých států EU. Zjednodušeně: pokud by byla Evropská unie jedna země, dal by se PPS přirovnat k měně. Vyjadřuje, kolik měnových jednotek (PPS) je potřeba vynaložit výměnou za určité množství služeb nebo produktů v jednotlivých zemích.

Kupní síla českého důchodce není dobrá. Ekonomicky neaktivním důchodcům tvoří důchod 95 procent všech jejich příjmů. Jak ale Seznamu řekl Martin Potůček, profesor na FSV UK, růst výše důchodů v posledních 30 letech výrazně zaostával za růstem mezd. V porovnání se západní Evropou tak stále nemáme dobré podmínky.

„Kvalita života důchodců se sice neodvíjí pouze z výše jejich důchodů, ale lze říci, že ve srovnání s důchodci v zemích sousedících s námi směrem na západ, sever a v případě Rakouska i na jih je jejich výše nízká a kvalitu života poznamenává negativně,“ dodává Potůček s tím, že je tam ale i jedno pozitivum. „Jejich situaci vylepšuje to, že mají stále k dispozici relativně dostupnou veřejnou zdravotní péči.“Zázrak s penězi pro důchodce skončí. Na obzoru jsou hubená léta7. 1. 11:01

A za co vlastně čeští penzisté nejvíce utrácejí? Více než čtvrtina jejich důchodu (28,6 %) jde na bydlení, vodu, energie a paliva. Velkou část (24,7 %) dají za jídlo a pití. Procentuálně jde o velmi výraznou část výdajů, ovšem nominálně přepočteny na „standardy“ utratí Češi za tyto položky nejméně ze všech porovnávaných zemí. To může být způsobené například masivním využíváním slev a šetřením na jídle.

Na třetím místě je pak s necelými devíti procenty rekreace a kultura.

Pro porovnání: například v Makedonii senioři utratí skoro polovinu svých peněz jen za jídlo a pití. Naopak sousední Rakušané dají v porovnání s Čechy větší procento peněz za kulturu i za péči o své zdraví. Ono jim na to také zbývá více peněz, když procentuálně méně utratí za bydlení a jídlo.Bojíte se, že nebude na důchody? Míříme k tomu a čas se krátí2. 1. 4:30

U některých komodit je však důležité zmínit, že údaje ukázané za pomoci PPS nejsou zcela vypovídající. Například na tabák a alkohol se totiž v jednotlivých zemích vztahuje jiné zdanění. Nelze proto přesně určit, kolik je možné si za jedno PPS koupit objemu daného zboží.

Například Norové utratí za tabákové výrobky nejvíce, mají ale také příznivě nastavený sociální systém s odpovídajícími důchody. To nemohou říct Řekové, kteří však po severském státu utratí za tabák nejvíce. Čeští penzisté za alkohol a tabák moc neutrácí, v hodnotách PPS jsme až šestí od konce. V přepočtu na procenta výdajů je to 3,4 %.

Poradna pro onkologii a domácí péči

Máte v rodině onkologicky nemocného pacienta, anebo se sami léčíte? Potřebujete radu či konzultaci, týkající se léčby? Chcete se poradit, jak zajistit domácí péči či mobilní hospic pro své příbuzné? Na vaše otázky bude odpovídat MUDr. Petra Garnolová, specialistka na klinickou onkologii a paliativní péči.
MUDr. Petra Garnolová byla do roku 2016 primářkou onkologického oddělení Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši. V současné vede privátní onkologickou ambulanci a řídí Agenturu domácí péče a domácí hospic Péče doma. Rozhovor s lékařkou najdete na tomto místě.

Bolesti krční páteře

Dobrý den.Mají nějaký ůčinek elektrické masážní přístroje na masáž krku?Neustále mám ztuhlou půlku krku a bolí.Děkuji.

Dlouhodobé bolesti v oblasti krku by měl vždy vyšetřit lékař nebo fyzioterapeut. Je důležité zjistit příčinu obtíží a tu následně řešit. Je řada technik, jak tyto obtíže zmírnit včetně speciálních cviků a masáží. Použití elektrických přístrojů patří do rukou odborníků.

14.10.2019

Služby domácí péče

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda sestřičky z agentury domácí péče zajišťují i ohřívání oběda a třeba nákup. Můj otec žije doma sám, my jsme v jiném městě a už hodně zapomíná. Tak bychom chtěli, aby někdo dohlédl na jeho jídlo a další věci.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda sestřičky z agentury domácí péče zajišťují i ohřívání oběda a třeba nákup. Můj otec žije doma sám, my jsme v jiném městě a už hodně zapomíná. Tak bychom chtěli, aby někdo dohlédl na jeho jídlo a další věci. Dobrý den, tato služba nespadá do kompetencí sester agentury domácí péče. Podle toho co popisujete, potřebuje tatínek spíše sociální službu. Obraťte se na sociální odbor městského úřadu, kde vám poradí na kterou organizaci ve vašem místě bydliště se obrátit.

1.5.2018

Kdo doporučuje domácí péči

Mám maminku po cévní mozkové příhodě v nemocnici. Bohužel se zatím nemůže pohybovat a také se jí udělala proleženina na zádech. Chtěla bych si ji vzít domů, ale sama bych to asi nezvládla. Kam se mám obrátit, aby mi poslali sestřičku domů?

Dobrý den, obraťte se nejdříve na lékaře, který se o maminku stará v nemocnici a ten rozhodne, zda je převoz do domácího prostředí vhodný. Pokud bude pan doktor souhlasit, domluvíte se na termínu propuštění a sociální pracovnice z nemocnice najde vhodnou agenturu domácí péče, která k vám pošle sestřičku. Doporučení z nemocnice má platnost 14 dní, po uplynutí této doby indikuje domácí péči praktický lékař. V praxi to obvykle probíhá tak, že lékař z nemocnice v propouštěcí zprávě doporučí domácí péči pro pacienta a na základě tohoto doporučení praktický lékař naordinuje pokračování v této léčbě, pokud to stav pacienta vyžaduje.

1.5.2018

Kočička sama doma

Máme roční kočičku. Je sice obyčejná, domácí, ale žije s námi v panelovém domě a o víkendu na chatě. Oba domovy zvládá dobře, je ala velmi čilá a akční a zvyklá nás ráno budit, hrát si atd. Přemýšlíme, jak ji „zajistit“ o dovolené. Dcera jí sice přijde domů navštívit a obstarat, ale ´může se jí věnovat jen chvíli denně. Poraďte, může kočička zvládnout týdenní samotu? Děkuji za odpověď a případné rady.

Kočička samotu určitě zvládne, nemusíte mít obavy.

31.12.2019

Šedý zákal

Dobrý den, naše 12ti letá jorkšírka přestává vidět, dle našeho veterináře je to šedý zákal. Dá to toto operovat? Děkuji za odpověď.

Operovat se to dá, ovšem je nutné znát aktuální stav – pokud již pejsem přesává vidět, znamená to, že nemoc již značně postoupila a v této fázi již bývá operace riskantní.

31.12.2019

Strhnutý nehet

Moje fenka /stafordka/má 5 let a strhla si nehet a zůstal jí tam ,jen krvavý pahýlek. Koupu jí to v řepíku a na večer přikládám mastičku s konopím/hojivou/ Má to zavázané ,stále jenom spí a asi jí to dost bolí. Nemůže se na to postavit ,jen když ji vezmu na dvorek vyvenčit , tak dopajdá a hned si zase lehne.Co mám dělat, aby se jí ten drápek brzo zahojil.

Nejspíše by potřebovala ránu vyčistit – je tam pravděpodobně zánět a pak mazat antibiiotickou mastí.

31.12.2019

Změna krmení

Dobrý den pane doktore. mého psa jsem ve věku cca. 3 – 4 let věku krmila syrovou stravou v kombinaci se zeleninou / BAFR/. Byl ve vynikající formě, žádné zažívací problémy a hlavně ani alergické reakce. Tenkrát jsem bezproblémově sháněla malá balení syrového masa, což mi k velikosti mého psa / 12 kg / vyhovovalo. Zdroj se stal tenkrát nedostupný, velká balení nebyla vhodná, tak jsem přešla na granule. Nyní je opět nabídka malého balení velká, ráda bych se vrátila k tomuto dřívějšímu krmení. Otázka: – Je to vhodné v jeho věku / 9 let/, když ano, jak nejlépe na tuto stravu přejít, aby nenastaly třeba zažívací komplikace?.. Děkuji za odpověď.

Nedoporučoval bych vám vracet se k původnímu krmení. Mohou se pak objevit zažívací problémy. Zpravidla průjmy. Ponechal bych ke krmení granule.

30.3.2017

Kocour nezatahuje drápky

Vážený pane doktore, náš poněkud starší kocourek už delší dobu vůbec nezatahuje drápky na předních ani zadních končetinách. Je to nějaká individuální, např. svalová porucha, nebo se to u koček stává? Nevím, zda mu to nevadí při pohybu.

Nezatahování drápků má pravděpodobně neurologickou příčinu souvisejí se stařím. Při pohybu mu to samozřejmě nevadí. Bližší diagnozu a závěr vyžaduje neurologické vyšetření.

30.3.2017

Bolest ve stáří

Nejstarší kočka (více než 20 let) pořád mňouká. Ale přitom to nezní jako by měla nějaké bolesti. Proto ji necháváme dožít. Je to normální? Ona je skoro úplně neslyšící. Mňoukají takhle přestárlé kočky? Děkuji za odpověď.

V takto vysokém stáři nemusí dobře fungovat například sluch nebo zrak, zvíře nemusí mít bolesti. U velmi starých koček se toto stává. Zvíře tak může projevovat bez bolesti.

30.3.2017

Pes po kastraci

Vážený pane doktore, jsem majitelkou devítiletého pejska, který byl ve dvou letech věku na doporučení veteriáře kastrován. Je naprosto apatický k hárajícím fenán, ale téměř denně, po celou dobu t.j. sedm let, nakrývá své hračky. Nejčastěji, dá se i říci pravidelně, po večerním krmení. Když hračky schovám, najde si třeba polštářek, kobereček a pod. Jelikož svůj úkon dovede až do úplného konce, mám obavy aby nedošlo k nějaké komplikaci. Konzultovala jsem to již s veterinářem, řekl, ať to neřeším. Děkuji za názor a případnou radu. .

Dobrý den, třebaže je pejsek vykastrován, uvedená situace se občas stává. Jelikož si fen nevšímá, skutečně už zde nemusíme hladat hormonální podtext. Je možné , že uvedené nakrývaní hraček je určitý zvyk, čí jakási jeho hra. Uvedený problém se těžko nechá odstranit.

Nečistá hra se zákazníky

SLEVOVÉ KUPÓNY A AKČNÍ SLEVY V USA | Cestování po USA

„Průměrný český zákazník bez slev nenakupuje. Obchody stále kouzlí s falešnými slevami,“ říká provozní ředitel společnosti Apify  Jakub Balada.

Obchody fiktivně navyšují původní ceny, aby se následně mohly tvářit, že nabízejí vysoké slevy. Jak je možné, že jsou takové podvody v Česku běžné?
Aktuální stav je takový, že průměrný český zákazník bez slev prakticky nenakupuje. Když si porovná nabídku cen a kvalitu výrobku, je pro něj rozhodující právě výše zlevnění. A bohužel se orientuje podle toho, co prodejce na produkt napíše. Pokud obchod kupujícímu sdělí, že na Black Friday zlevnil výrobek o 70 procent, tak ho prostě koupí, přestože jde většinou o falešnou slevu. Reálná může být jen v řádu jednotek procent nebo i nulová. E-shopy i kamenné obchody toho zneužívají. Na jejich obranu je ale třeba říct, že to mají nesmírně těžké. Kdyby tu byl férový obchod, který vždy ukazuje slevy v reálné výši, bude proti konkurenci nesmírně znevýhodněný. 

Proč zákazníky neochrání zákon?
Připomněl bych, že nedávno byla schválena evropská směrnice o cenách pro spotřebitele. Členské státy teď mají dva roky na to, aby ji implementovali do svých zákonů. Věříme, že se díky tomu prostředí změní. Aktuálně tu platí zákon o ochraně spotřebitele. To, co některé obchody dělají, je podle nás v rozporu s tímto zákonem, kde je přesně popsáno, co je to klamavá praktika. Na druhé straně ale není úplně exaktní a dá se obejít. 

V čem konkrétně?
Například přesně neříká to, co popisuje ona směrnice. Tam je přesně řečeno, z jaké ceny a jakým způsobem se může počítat sleva. Dnes e-shopy mnohdy berou jako výchozí částku, ze které je vypočtená údajná sleva, maloobchodní cenu, za níž ten produkt ale nikdy reálně neprodávaly. To by v budoucnu nemělo být možné.

Uvedete příklad?
E-shop začne například prodávat televizi, která je úplně novým čerstvě naskladněným produktem. Už první den prodeje u ní ale uvede čtyřicetiprocentní slevu. Odvolává se přitom na to, že ji vypočítal z maloobchodní ceny, kterou definuje výrobce. Česká obchodní inspekce sdělí, že je to neetické, ale nikoli v rozporu se zákonem. Nová směrnice jasně říká: pokud chce e-shop určit slevu, musí ji vypočítat z ceny, za kterou produkt prodával minimálně třicet dní. 

I to je ale možné obejít, nebo se pletu?
Teoreticky to mohou prodejci obejít tak, že budou měsíc nabízet produkt za 50 tisíc a pak ho zlevní na 30 tisíc. Když jej ale následně například během akce Black Friday nebo v novém rok budou chtít nabízet za 25 tisíc, bude jejich povinností uvést jako výchozí cenu 30 tisíc, nikoli 50, jak je běžnou praxí dnes. Zákazník tak bude informován o reálné slevě. Právě to by mělo tržní prostředí výrazně narovnat. 

Co takovým obchodům, které klamou zákazníky, hrozí dnes, pokud porušují existující zákon? Věnuje se Česká obchodní inspekce (ČOI) kontrolám dostatečně?
Aktuálně dává ČOI pokuty, zachytí ale jen zlomek takových podvodů. Navíc ty sankce nejsou nijak vysoké. Zmíněná směrnice říká, že výše pokuty může dosáhnout až čtyř procent ročního obratu, což by bylo pro obchody velmi citelné a určitě by si daly větší pozor. Chápu, že ČOI má na starost daleko víc důležitých věcí. My ale máme pocit – když vidíme výsledky kontrol například na Black Fridays –, že se daleko více věnují kamenným obchodům než e-shopům. Online ještě tolik nesledují. A přitom jsou tu internetové obchody jako například Mountfield, které s fiktivními slevami prodávají drtivou většinu svých výrobků a prokazatelně podvádějí.

Mluvil jste o maloobchodních cenách, ale e-shopy dělají i to, že si původní cenu vymyslí, pak ji přeškrtnou a slevu vypočítají z ní…
Máte pravdu. Přeborníkem ve slevách je právě Mountfield, který se tváří, že má na drtivou většinu produktů celý rok 40 až 50 procent slevy. Reálné slevy jsou ale podle našich analýz jen asi sedm procent. Na Nový rok nabídli zákazníkům speciální výprodej, kdy uvedli, že mají všechno zboží za třetinu. Když se podíváte na graf na našem srovnávači, zjistíte, že vybraný produkt v říjnu prodávali za dva tisíce (v takzvané slevě z 5,5 tisíc korun). V den, kdy to před Vánocemi zdražili, zvedli přeškrtnutou cenu z 5,5 tisíce na šest. Tuto cenu si ale vymysleli, takže jde o přímo učebnicové klamání zákazníka…

Takže po Novém roce zlevnili z vymyšlené ceny…
Od 24. do 28. Prosince, tedy mezi svátky, kdy jsou všechny obchody zavřené, to najednou zdražili na šest tisíc, tváříce se, že to čtyři dny za šest tisíc prodávali. Jenže všichni vědí, že mezi svátky je zavřeno. Následně to zlevnili na původní dva tisíce s tím, že mají bombastický výprodej za třetinu původních cen. Řadu totožných produktů prodávají Mall.cz i Mountfield, ale přeškrtnutá cena je v obou případech u téhož produktu diametrálně odlišná. Obchody zkoušejí, co ještě zákazník snese. A není to samozřejmě jen Mountfield.

Co lidem poradit, aby na falešné slevy nenaletěli?
Poradil bych jim dvě věci. Podívat se na srovnávače cen jako Heuréka. Když si zadají produkt do srovnávače, zjistí, že obchody nabízejí jeden produkt za tutéž cenu, ale jeden uvádí 80procentní slevu a druhý a třetí daleko nižší. Pak je jasné, že jde minimálně v jednom případě o podvod. Druhá věc je Hlídač shopů, který si můžete zdarma stáhnout do internetového prohlížeče Google Chrome. Pokud máte toto rozšíření, otevřete si stránky libovolného obchodu, který sledujeme, kliknete na konkrétní produkt a Hlídač shopů vám zobrazí historii cen u daného výrobku několik měsíců, nebo dokonce i let zpátky. Pak přesně vidíte, jak obchod kouzlí se slevami. Zároveň se tak dozvíte reálnou slevu

Čeští zákazníci se ale přece jen učí a mají stále větší přehled. Platí, že e-shopy postupem času tyto klamavé praktiky omezují?
My jsme vydali už tři analýzy Black Fridays (každý rok jednu). Zpočátku jsme se zaměřili jen na tři největší e-shopy Mall.cz, Alza a CZC. První rok se ukázalo, že i ony používaly zmíněné klamavé praktiky. Poté, co jsme to zveřejnili, e-shopy na to reagovaly a dneska už to u nich najdete minimálně. V roce 2019 jsme přidali dalších deset e-shopů včetně Mountfieldu a zjistili jsme, že dělají to, co ty velké před dvěma lety. Doufáme, že se to v budoucnu změní. 

A co malé e-shopy? 
Přesná čísla nemáme, ale logicky to dělají také. V podstatě to funguje tak, že internetové obchody ve srovnávačích monitorují svoji konkurenci a ceny určují podle ní. A pokud se tak chovají ostatní, nemáte šanci se tomu ubránit. Je to dané hlavně extrémně konkurenčním prostředím. Česko je ostatně nejrychleji rostoucí e-commerce trh v Evropě. E-shopů je na tak malý trh moc, rychle se rozvíjejí a expandují.

Jaké jsou ostatně v Česku slevy během takzvaných Black Fridays v porovnání s vyspělými zeměmi?
Black Friday začal za oceánem v kamenných obchodech jako jednodenní výprodej, a to poslední pátek v listopadu, kdy se prodejci zbavovali před Vánocemi přebytečného zboží. Pak existují ještě takzvané Cyber Mondays, které se týkají právě e-shopů. České e-shopy tento pojem zneužívají tak, že mají slevové období s označením Black Friday třeba desetkrát do roka a rozhodně ne pouze jeden den. Alza má čtyři Black Fridays během roku, Mall.cz má toto slevové období od konce října do konce listopadu a pak ještě dvakrát za rok. To je opět nečistá hra se spotřebiteli. Navíc je třeba si uvědomit, že obchody během této akce nabízejí se slevou jen třeba jedno až dvě procenta produktů. Průměrná uváděná sleva je například u Alzy 30 až 35 procent, reálná ale jen kolem patnácti. 


http://www.nasesleva.eu/
OKOLÍ A PŘÍRODA BRNO-VINOHRADY
Městská část Brno-Vinohrady má městský charakter. Jsou zde zastoupeny parkové plochy, městská zeleň a dětská hřiště s městským mobiliářem.
V roce 2017 byl brněnským stromem roku vyhlášen topol bílý z městské části Brno-Vinohrady rostoucí v parčíku u městského úřadu.
Na severním okraji části Brno-Vinohrady se rozkládá přírodní památka Velká Klajdovka, zasahující do severního katastru obce. Jedná se o zbytek stepních svahů s občasně roztroušenými dřevinami a chráněnými druhy rostlin, které kvůli těžbě vápence zanikly.
Přímo sousedící s katastrem jsou pak přírodní památka Kavky, bývalý Růženin lom a národní přírodní rezervace Hádecká planinka. Do severozápadní části katastru částečně zasahuje i lesopark Akátky. Jen kousek za jeho jižní hranicí najdeme přírodní památku Bílá hora a národní přírodní památku Sránská skála.
Všechna zmíněná místa se vyznačují spoustou zajímavých i chráněných rostlin a živočichů
TIPY NA VÝLET ŠUMPERK
Zde naleznete tipy na výlety pro okolí obce ŠumperkTipy na výlet jsou generovány náhodně z bodů zájmů, které obsahují seznam památek, ale také poklidné výlety s dětmirodinné výlety či sportovní a turistické zajímavosti pro náročnější.
Podrobné třízení jednotlivých tipů na výlet můžete provést níže (pod fotogalerií) v sekci „V OKOLÍ OBCE ŠUMPERK SE TAKÉ NACHÁZÍ“. Jednotlivé tipy na výlet pro obec Šumperk a její okolí si můžete také zobrazit na podrobné mapě (přiblížením tlačítkem „plus“) a výběru zobrazení jednotlivých bodů zájmu – tzn. tipů na výlet.
Zobrazit obec Šumperk na mapě. Kliknutím na logo (štít) bodu zájmu se zobrazí popisek.

Zpět na stránku obce Šumperk
AQUAPARK

Aquacentrum Šumperk

Aquacentrum s krytým bazénem a letní koupalište v Šumperku – Bratrušák nabízí širokou škálu zážitků a sportovních možností včetně finské sauny.

Zobrazit Aquacentrum Šumperk na mapě.


ROZHLEDNY

Rozhledna Háj
Rozhledna Háj je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Šumperk.
Na kopci Háj (631 m), který je vzdálený zhruba 2 km západně od Šumperka, nahradila předchozí stavbu zničenou požárem dřevěná rozhledna zpřístupněná v roce 1996. Rozhledna je vysoká 29 m a vede na ni 133 schodů.

Zobrazit Rozhledna Háj na mapě.


ROZHLEDNY

Rozhledna Bukovka
Rozhledna Bukovka je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Šumperk.
Na Předním Bukovém kopci (625 m) zhruba 4 km severozápadně od obce Rapotín, cca 8 km severně od Šumperka byla v roce 2016 zpřístupněna rozhledna Bukovka, vysoká 21,7 m.

Zobrazit Rozhledna Bukovka na mapě.


ZÁMKY

Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Šumperk.
Zámek Velké Losiny se nachází v obci Velké Losiny v okrese Šumperk, v krajině předhůří Hrubého Jeseníku. Areál zámku je památkově chráněn, v roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Zobrazit Zámek Velké Losiny na mapě.


SKI – LYŽAŘSKÝ AREÁL

Skipark Hraběšice
Skipark Hraběšice je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Šumperk.
Skipark Hraběšice je rodinné lyžařské centrum v malebném podhůří Jeseníků nedaleko Šumperka.

Zobrazit Skipark Hraběšice na mapě.


ZŘÍCENINY

Zřícenina Nový hrad u Hanušovic
Zřícenina Nový hrad u Hanušovic je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Šumperk.
Nový hrad u Hanušovic (též Furchtenberg) je rozsáhlá mimořádně rozlehlého hradu na zalesněném hřebenu u Hanušovic, 180 m nad údolím Moravy.

Zobrazit Zřícenina Nový hrad u Hanušovic na mapě.


AQUAPARK

Termály Losiny
Termály Losiny je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Šumperk.
Jedinečný termální park Termály Losiny, který v České republice nemá obdoby, najdeme ve Velkých Losinách, nedaleko Šumperka.

Zobrazit Termály Losiny na mapě.


DŘEVĚNÉ KOSTELY A KAPLE

Dřevěný kostel sv. Martina v Žárové
Dřevěný kostel sv. Martina v Žárové je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Šumperk.
Kostel v Žárové byl dostavěn v roce 1610 syny Jana ze Žerotína, Přemyslavem a Janem Jetřichem

Zobrazit Dřevěný kostel sv. Martina v Žárové na mapě.


DŘEVĚNÉ KOSTELY A KAPLE

Dřevěný kostel archanděla Michaela v Maršíkově
Dřevěný kostel archanděla Michaela v Maršíkově je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Šumperk.
Dřevěný kostel sv. archanděla Michaela v Maršíkově je vzácnou památkou lidového stavitelství se zachovaným původním interiérem a s vybavením uhotoveným převážně ze dřeva.

Zobrazit Dřevěný kostel archanděla Michaela v Maršíkově na mapě.


SKI – LYŽAŘSKÝ AREÁL

Lyžařský areál Zborov Háječek
Lyžařský areál Zborov Háječek je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Šumperk.
Lyžařský areál Zborov Háječek se nachází v obci Zborov, která leží severně od města Zábřeh.

Zobrazit Lyžařský areál Zborov Háječekna mapě.


ZŘÍCENINY

Zřícenina hradu Rabštejn u Rýmařova
Zřícenina hradu Rabštejn u Rýmařova je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Šumperk.
Hrad Rabštejn byl nejvýše položeným hradem historické Moravy a jeho zříceniny dnes stojí na skalách uprostřed lesů nedaleko sedla Skřítek, 2 km severně od Bedřichova.

Zobrazit Zřícenina hradu Rabštejn u Rýmařova na mapě.

NEJVYŠŠÍ VRCHOL

Jeřáb (1003 m)
Jeřáb (1003 m) je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Šumperk.
Jeřáb je nejvyšší vrchol a zároveň jediná tisícovka Hanušovické vrchoviny. Vrchol je zalesněn především smrkem, místy jsou paseky, umožňující částečné výhledy.

Zobrazit Jeřáb (1003 m) na mapě.PŘEHRADY, VODNÍ NÁDRŽE, RYBNÍKY

Vodní nádrž Dlouhé Stráně
Vodní nádrž Dlouhé Stráně je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Šumperk.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně byla vybudovaná v letech 1978–1996 v údolí řeky Divoká Desná. Z velké části jsou její části umístěny v podzemí a neruší tak krajinný ráz Jeseníků.

Zobrazit Vodní nádrž Dlouhé Stráně na mapě.


ZÁMKY

Zřícenina hradu a zámek Kolštejn
Zřícenina hradu a zámek Kolštejn je ve vzdušné vzdálenosti 19 km od obce Šumperk.
Zřícenina hradu Kolštejn částečně přestavěného na zámek stojí v jihovýchodní části vesnice Branná (dříve Kolštejn) na skalnatém útesu v nadmořské výšce okolo 630 m nad řekou Brannou.

Zobrazit Zřícenina hradu a zámek Kolštejn na mapě.


HRADY

Zámek Úsov
Zámek Úsov je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Šumperk.
Úsov je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v okrese Šumperk. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Zobrazit Zámek Úsov na mapě.

NEJVYŠŠÍ VRCHOL

Suchý vrch (995 m)
Suchý vrch (995 m) je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Šumperk.
Vrchol Suchý vrch se tyčí v Bukovohorské hornatině na jihovýchodním konci Orlických hor.

Zobrazit Suchý vrch (995 m) na mapě.HRADY

Hrad Mírov
Hrad Mírov je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Šumperk.
Mírov byl založen ve 13. století na skalnatém útesu, který obtéká potok Mírovka, vznikl jako biskupský lovecký hrad.

Zobrazit Hrad Mírov na mapě.


PŘEHRADY, VODNÍ NÁDRŽE, RYBNÍKY

Pískovna Mohelnice
Pískovna Mohelnice je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Šumperk.
Pískovna Mohelnice s dvěma jezery se nachází na sever od obce Moravičany a na východ od Mohelnic. Pískovna Mohelnice s čistou vodou je oblíbeným místem ke koupání.

Zobrazit Pískovna Mohelnice na mapě.ARBORETUM, BOTANICKÁ ZAHRADA

Arboretum Bílá Lhota
Arboretum Bílá Lhota je ve vzdušné vzdálenosti 30 km od obce Šumperk.
Arboretum v Bílé Lhotě, které je národní přírodní památka, se rozkládá na jižně orientovaném svahu na ploše necelých 3 ha. Nachází se zde asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin,…

Zobrazit Arboretum Bílá Lhota na mapě.


JESKYNĚ

Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 30 km od obce Šumperk.
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín.

Zobrazit Mladečské jeskyně na mapě.


JESKYNĚ

Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Šumperk.
Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence, ležící v zalesněném svahu vedle silnice vedoucí z Lipové-lázně do Vápenné.

Zobrazit Jeskyně Na Pomezí na mapě.


ROTUNDY

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové
Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je ve vzdušné vzdálenosti 38 km od obce Šumperk.
Rotunda sv. Kateřiny, kterou najdeme na okraji města Česká Třebová směrem na Skuhorv, pochází zřejmě z počátku 13. století.

Zobrazit Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové na mapě.


SKANZEN

Skanzen Příkazy
Skanzen Příkazy je ve vzdušné vzdálenosti 39 km od obce Šumperk.
Soubor staveb lidové architektury v Příkazích, v místním nářečí nazývaný též Hanácké skanzen, se rozkládá přímo v obci Příkazy u Olomouce. Základem skanzenu je původní hanácký grunt s domem okapové orientace a několika hospodářskými stavbami.

Zobrazit Skanzen Příkazy na mapě.


ARBORETUM, BOTANICKÁ ZAHRADA


Arboretum Žampach
Arboretum Žampach je ve vzdušné vzdálenosti 39 km od obce Šumperk.
Arboretum Žampach je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou kulturní památkou. Arboretum Žampach je nedílnou součástí Domova pod hradem Žampach, příspěvkové organizace Pardubického kraje.

Zobrazit Arboretum Žampach na mapě.

ZOO, MINIZOO, AKVÁRIUM

ZOO Olomouc
ZOO Olomouc je ve vzdušné vzdálenosti 46 km od obce Šumperk.
Velice oblíbená ZOO Olomouc se nachází na Svatém Kopečku. Specializuje se na chování afrických kopytníků, ale najdete i zde velké množství severských zvířat, šelem a mořská akvária, kde nechybí žraloci.

Zobrazit ZOO Olomouc na mapě.


UNESCO

UNESCO – Olomouc
UNESCO – Olomouc je ve vzdušné vzdálenosti 47 km od obce Šumperk.
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 2000.

Zobrazit UNESCO – Olomouc na mapě.


UNESCO

UNESCO – Litomyšl
UNESCO – Litomyšl je ve vzdušné vzdálenosti 49 km od obce Šumperk.
Zámek a zámecký areál v Litomyšli byli na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1999.

Zobrazit UNESCO – Litomyšl na mapě.

http://www.pamatky.e
u

Logo

Botanická zahrada Flora Olomouc

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Olomouc
GPS souřadnice:49.592461N, 17.261122E
Kategorie:Arboretum, botanická zahrada
Adresa URL:www.flora-ol.cz/botanicka-zahrada
Facebook:www.facebook.com/FloraOlomouc/

Botanická zahrada v dnešních Smetanových sadech v Olomouci vznikla roku 1898 na podnět profesora zdejší obchodní akademie Leopolda Franka a měla v první řadě sloužit školským, a pak i vědeckým účelům.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=edf7430a

Současný areál botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc s rozáriem, alpinem, zahradami národů, krátkodobými expozicemi jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin a Zahradou smyslů (od 2011) pro nevidomé se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech. Tato část původního hradebního pásu města byla k parkovému areálu olomouckého výstaviště připojena v 60. letech 20. století.

Rozárium v botanické zahradě čítá v současné době přes 3 000 ks růží a přes 400 odrůd. Počty se budou v dalších letech navyšovat. Celé Rozárium prošlo rekonstrukcí, která byla ukončena v roce 2016. Nový systém růží bude dokončen do roku 2020.

Levý břeh Mlýnského potoka, oddělující botanickou zahradu od zbytku Bezručových sadů, se v jarním období každoročně pravidelně proměňuje v přírodní expozici významných domácích druhů hájové květeny. Podél břehů potoka se návštěvníkům skýtá pohled na záplavy květů sněženek podsněžních (Galanthus nivalis), bledulí jarních (Leucojum vernum), ladoněk karpatských (Scilla kladnii), dymnivek (Corydalis cava a C. solida) a sasanek hajních (Anemone nemorosa). Zastoupeny jsou zde i další vzácné druhy, např. lilie zlatohlavá (Lilium martagon), česnek medvědí (Allium ursinum), nebo kokořík mnohokvětý (Polygonatum multiflorum).

Vše si můžete prohlédnout od jara do podzimu.

Logo

Hrad Olomouc

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Olomouc
GPS souřadnice:49.598377N, 17.261796E
Kategorie:Hrady
Adresa URL:www.muo.cz/arcidiecezni-muzeum-olomouc/

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v České republice. Nachází se na tzv. Václavském (jinak též Dómském) pahorku v historickém centru Olomouce. Původně byly v Olomouci dva hrady, tzv. „starý“ a „nový“. Ten starý se nacházel v místě vily Primavesi (ulice Na Hradě).

První zmínka o hradu je obsažena v Kosmově kronice z roku 1055. Od roku 1141 sídlo olomouckých biskupů a kapituly. V období olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka působila v Olomouci rozsáhlá písařská dílna, ze které pochází řada iluminovaných rukopisů. Z původního románského biskupského paláce se zachovaly dvě obvodové zdi s bohatě zdobenými sdruženými okny a fragmentem krbové římsy. V křížové chodbě a kapli významný cyklus nástěnných maleb z počátku 16. století.

Na místě bývalého kapitulního děkanství byl roku 1306 zavražděn Václav III., poslední Přemyslovec na českém trůně. Václav III. se v rámci svých snah o udržení polské koruny rozhodl pro tažení do Polska. V létě roku 1306 se výchozím bodem jeho výpravy stala Olomouc. Dne 4. srpna byl však na hradě, v domě kapitulního děkana Budislava (na dnešním Václavském náměstí), zavražděn. Násilnou smrtí Václava III. vymřel český panovnický rod Přemyslovců po meči a nastal boj o českou korunu, který ukončil svým nástupem na trůn až Jan Lucemburský roku 1310.


Pozemek pro stavbu děkanství v rámci knížecího hradu věnoval kapitulnímu děkanu Bartolomějovi roku 1267 král Přemysl Otakar II.

V dnešní levé, západní části severního křídla muzea ležel již zmíněný palác kapitulního děkana, ve střední části komplexu se nacházelo bývalé purkrabství. Nejstarší součástí areálu je jeho pravá, východní část, kde stával někdejší Nový hrádek s okrouhlou věží z přelomu 12. a 13. století.

Raně gotické purkrabství prošlo kolem roku 1524 celkovou přestavbou a po definitivním zániku olomouckého hradu v 16. století byla palácová stavba purkrabství připojena k sousednímu kapitulnímu děkanství. Jelikož se původní děkanský palác v severozápadní části areálu za třicetileté války proměnil v ruinu, byl v průběhu následujícího století v několika fázích rekonstruován. Během rekonstrukce bylo v poslední třetině 17. století děkanství rozšířeno o příčné křídlo směřující k jihu a před děkanstvím byla založena zahrada, oddělená od prostoru před katedrálou zdí s branou.

Barokní rekonstrukce byla završena v polovině 18. století. Ve východní části areálu bylo za děkana Kašpara Florentina Glandorfa (1748-1751) v místech částečně zaniklého Nového hrádku vystavěno nejmladší křídlo s novou kočárovou remízou, přiléhající k okrouhlé věži. Upraveny byly také reprezentační interiéry v patrech s bohatou malířskou a štukovou výzdobou a dekorativně řešenými, zčásti intarzovanými podlahami. V horním patře okrouhlé věže byla zřízena domácí prelátská kaple.

Severní průčelí kapitulního děkanství bylo v 19. století děkanem Rudolfem Thysebaertem (1842–1868) doplněno o tzv. „Krvavou pavlač“ z neomítaných cihel.

Iniciátorem poslední přestavby, provedené v historizujícím duchu, se stal děkan Robert Lichnovský (1868–1879). Práce vedl místní architekt Franz Kottas, který upravil interiéry děkanství (zejména Erbovní sál a kapli sv. Barbory), přestavěl lodžii ve střední části hlavního průčelí a nově pojednal rovněž průčelí kočárovny. O něco později byly barokní mansardové střechy nahrazeny sedlovým zastřešením.

Součástí areálu děkanství je i západně položený trojkřídlý hospodářský dvůr. Jeho jihozápadní část, vystavěná koncem 17. století na půdorysu písmene L, byla v polovině 18. století rozšířena do dnešní podoby a nyní slouží provoznímu zázemí muzea.