Klinická deprese je něčím víc než sklíčenost. Podle NIH (the National Institutes of Health – Národní institut pro zdraví) má víc než 20 miliónů lidí v USA stálou depresi, která může zasahovat do každodenního života, ohrozit zdraví nebo dokonce vést i k sebevraždám. Nyní  máme možnost seznámit se s pozoruhodnou studií, která dokládá, že léčba založená na meditaci je účinnou alternativou k předpisovaným lékům – dokonce i u lidí, kteří trpí vážnou a dlouhotrvající depresí.

Výsledkem výzkumu, který byl  publikován v the Journal of Consulting and Clinical Psychology, bylo zjištění, že skupinová léčba vedená psychologem, nazvaná „poznávací terapie založená na soustředěnosti“ (Mindfulness Based Cognitive Therapy – MBCT) se ukázala stejně dobrá nebo i lepší než léčba antidepresivy, jako je např. Prozac. Účinkuje jak preventivně, tak i v případech recidiv u vážných depresí. Bez-léková terapie je však lepší tím, že zlepšuje kvalitu života. A co více, studie došla k závěrům, že metoda MBCT je efektivní i z pohledu nákladů, pomáhá lidem s dlouhodobou depresí a její účinky mohou být i trvalé.

Mezi členy výzkumného týmu patřili i angličtí vědci z the Mood Disorders Center při univerzitě v Exeteru a pracovníci z the Center for Economics of Mental Health (CEMH) při Psychiatrickém institutu v Londýně. V rámci studie bylo sledováno 123 lidí, kteří trpěli opakovanými epizodami klinické deprese. Pro účel tohoto experimentu byli dobrovolníci rozděleni náhodným výběrem do dvou skupin. V první skupině se pokračovalo v zahájené lékové terapii s nasazenými antidepresivy, druhá skupina prošla kurzem MBCT a těmto lidem byla nabízena možnost vysadit tyto léky.

Metoda MBCT se soustřeďuje na odstraňování negativního myšlení a pomáhá lidem, u kterých je riziko opakované deprese, aby se zbavili depresivních nálad, které se obvykle vymykají kontrole a vedou k plnému rozvoji deprese. V průběhu 8-týdenního experimentu navštěvovali lidé z druhé skupiny sezení v podskupinách o počtu 8 až 15 účastníků, která vedl terapeut a učil je řadě meditačních cvičení, se kterými by mohli dál pokračovat sami, když kurz skončí.

Všechno nejlepší!

Náplň MBCT byla primárně založena na technikách buddhistické meditace a pomohla absolventům, aby se naučili

  • soustřeďovat na přítomnost,
  • vyhýbali se setrvávání v minulosti
  • nepřipouštěli si starosti o své budoucí úkoly.

Přestože meditační cvičení na každého působila trochu jinak, mnoho absolventů kurzu popisovalo lepší zvládání svých negativních myšlenek a depresivních pocitů. V průběhu následujících 15 měsíců po experimentu asi 47% lidí ze skupiny absolventů kurzu MBCT prošlo recidivou. V porovnání s nimi lidé ze skupiny, která pokračovala v běžné léčbě antidepresivy, bývali postihováni recidivou v 60% případů. A co víc: skupina praktikující techniky meditace pozornosti, které se naučili v programu MBCT popisovali mnohem lepší kvalitu svého života, více všeobecné radosti a zlepšený fyzický stav.

Profesor Willem Kuyken z the University of Exeter, který vedl celý výzkum, ve svém prohlášení médiím vysvětlil, že lidé léčení antidepresivy mívají vysokou náchylnost k recidivě, jakmile zastaví svou předepsanou lékovou terapii. „Metoda MBCT využívá odlišného přístupu – učí lidi dovednostem užitečným pro život. Ukázali jsme, že pokud na tom lidé pracují, tyto dovednosti pomáhají, aby se jim dařilo lépe. Naše výsledky dokládají, že MBCT by mohlo být životaschopnou alternativou pro mnohé z 3,5 miliónu lidí ve Velké Británii, trpících touto vysilující nemocí. Lidé, kteří trpívají depresí, už dlouho vyhledávají psychologické metody, které by jim dlouhodobě pomáhaly – a MBCT je velmi slibný přístup. Myslím, že zde máme základ pro to, abychom pacientům nabízeli alternativu k dlouhodobému užívání antidepresiv.  Máme v plánu realizovat rozsáhlejší experiment, abychom naše výsledky znovu prověřili a zjistili detailněji, jak MBCT působí,“ sdělil profesor Kuyken.

DMXGEAR.cz

DMXGEAR.CZ je velmi oblíbená značka, která je jedinečná zejména největším výběrem pánského spodního prádla v ČR a SR. Jako jeden z mála e-shopů se pyšní fantastickými 100 % pozitivních recenzí na Heurece, a k tomu všemu nabízí velmi atraktivní provizi.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=181851da

Přání.

U této cukrovky je zachována produkce inzulínu a nemoc vzniká proto, že tělo přestává na vlastní inzulín reagovat. Jevu se odborně říká ” inzulínová rezistence organismu” a oficiální medicína o něm tvrdí, že vzniká z “neznámých důvodů”, a že je pouze schopna postižené osoby doživotně udržovat (v pozvolna se zhoršujícím stavu).

Mám velikou radost z toho, že v moderní přírodní medicíně zřejmě už víme, jak tento typ cukrovky přesně vzniká a především, jak se dá postupně VYLÉČIT.

Přibývají důkazy, že tato nemoc vzniká vlivem dlouhodobého nedostatku omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty pak (mimo jiné!!) chybí v buněčných membránách, které ztratí schopnost přenést molekuly glukózy z vnějšího prostředí do nitra buňky. Buňky hladoví, zatímco v krvi naopak hladina cukru stoupá.

Podrobnější informace v článku: Cukrovka – smrtící iluze o této chorobě.

Pro mne je tento článek o to zajímavější, že v téže době – na jaře roku 2009 – kdy jsem článek na internetu objevil, tak obvodní lékař mého otce (otec je narozen 1925) konstatoval, že sice nechápe, jak se to mohlo stát, ale že mému otci zmizela cukrovka 2. typu (byl na dietě a užíval antidiabetika v tabletách).

Článek mi pomohl nalézt příčinu tohoto „zázraku“ – můj otec dlouhou řadu roků DENNĚ užíval omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Tehdy jsem mu je (spolu s jinými produkty) doporučoval jen pro zlepšení stavu cév po mozkové mrtvici a netušil jsem, že jsou tyto přírodní látky nezbytné pro zdraví úplně všech buněk lidského organismu.

V současnosti přibývají (na západ od nás) další a další studie o tom, že omega-3 nenasycené mastné kyseliny jsou vlastně životně důležité pro úplně celý organismus, včetně nejdůležitějšího orgánu = mozku. K tomu se postupně dovídáme, jaká jiná onemocnění (kromě cukrovky) by mohly mít svoji VYLÉČITELNOU příčinu v dlouhodobém nedostatku omega-3 nenasycených mastných kyselin.

Přání k svátku

Nedostatkem omega-3 nenasycených mastných kyselin tedy trpí úplně všechny buňky v těle V moderní “civilizované“ stravě je chronický nedostatek těchto esenciálních látek (to znamená těch, které si tělo žádným způsobem neumí vytvořit samo) a jeho následkem má stále více lidí i takzvaně sníženou citlivost na inzulín – v některých pramenech se uvádí, že je takto postiženo až 70 % populace České republiky.

Lidem, kteří jsou touto poruchou postiženi ve větší míře, je pak stanovena diagnóza „diabetes druhého typu“ a ta se zatím v oficiální medicíně léčí pouze způsobem, který sice udrží klienty při životě, ale rozhodně je této „nevyléčitelné“ cukrovky nezbaví.

Takže způsob, jak se POMALU z této cukrovky uzdravit – a především jak jí PŘEDEJÍT!! – by mohl být velmi jednoduchý a zatím jej využívá jen nepatrná část informovaných příznivců přírodní medicíny = je jím stálá a dostatečná konzumace omega-3 nenasycených mastných kyselin. U lidí již postižených tímto typem cukrovky bude proces uzdravení možná dost pomalý a asi nikdy nepůjde předem stanovit, jak to u konkrétního jedince potrvá dlouho, ale trpělivost se rozhodně vyplatí (bereme-li v úvahu diabetické komplikace i lidí, doživotně léčených pouze současným standardním způsobem).

POZOR!!
To rozhodně neznamená u lidí již závislých na inzulínu jej vysadit a naivně se domnívat, že omega-3 dostatečně rychle chybějící inzulín nahradí. Tak tomu samozřejmě není!

Bohužel zase musím zklamat masojedy, ale co se zdravého stravování týká, tak jako zdroj omega-3 uváděná konzumace dravých mořských ryb není zdaleka tím nejzdravějším způsobem ani nejvydatnějším zdrojem. Tím je jednoznačně lněné semínko (čerstvé rozmixované a nikoliv konzumované vcelku), které obsahuje cca 40 % lněného oleje, z čehož cca 50 % tvoří omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

Doplňující informace najdete např. v článku: Ryby pro zdraví?

Dalším solidním potravinovým zdrojem by měly být vlašské ořechy a olej z nich = u nás doma je to jediný olej používaný do studené kuchyně (saláty).

Pokud mám klientovi doporučit regenerační léčbu pomocí omega-3 látek, tak se pro jistotu nespoléhám jen na zdravé potraviny, a doporučuji zainvestovat do potravinových doplňků. Důvodem je, že potravinové produkty obsahují vysoké procento dvou zdravotně nezbytných omega-3 látek – EPA a DHA, které v rostlinných zdrojích nejsou. Zdravý organismus by je údajně v potravě přijímat nemusel, protože by je měl být schopen vytvořit z jiných omega-3, obsažených ve jmenovaných rostlinných potravinách. U chronicky nemocných lidí tato schopnost metabolické přeměny nemusí být dostatečně účinná, zvláště ne u diabetiků.

Jaká je doporučená denní dávka omega-3?
To zatím nikdo neví přesně, takže informace se různí, někde se uvádí až 3 gramy denně. Takže jediná tabletka Omega-3 obsahující cca 250 – 300 mg (podle výrobce) je samozřejmě lepší než nic – a jak už jsem uvedl, mému tatínkovi i ta jedna tableta denně pomohla zcela se vyléčit z lehčí formy cukrovky – ale pravděpodobně má tato dávka ještě dost daleko do ideální situace.

Předpokládám, že proces regenerace poškozených buněk významně uspíší, pokud si klient kromě doplňování chybějících omega-3 mastných kyselin současně odstraní i chronické překysel-ování organismu. Doporučuji měřit si pH moči opakovaně v průběhu dne a hodnoty si zapisovat (třeba do tabulky v Excelu). Výsledné hodnoty s nějakým průvodním dopisem mi pak můžete poslat do naší internetové poradny.

Podrobnosti najdete v tomto článku: Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení.

Nepříjemné příznaky menopauzy? 
Víme, jak se jich zbavit

Podobné zásadní medicínské objevy, nevyžadující žádnou chemickou ani chirurgickou léčbu, jsou možná důsledkem toho, že se našly peníze i na výzkum skutečné, člověku prospěšné medicíny, nezávislé na farmakologických koncernech, jejichž hlavním zájmem je vyvíjet PATENTOVATELNÉ chemické “léky”.

Stále nepřestává platit stará moudrost, že lékař léčí, ale příroda uzdravuje. K tomu rád připomínám, že Vaším nejlepším “lékařem” a pomocníkem „Matky přírody“ může být pouze ta osoba, kterou každé ráno vidíte v zrcadle. Tato možnost – podomácku a včas se o své zdraví sám postarat – je samozřejmě v rozporu s finančními zájmy výrobců chemických léků. Podrobné informace v článku: Výzva proti institucionalizaci přístupu k rostlinným léčivým zdrojům v EU.

Další pozoruhodnou informací týkající se domácí samoléčby cukrovky je zjištění několika nezávislých studií, týkajících se vlivu skořice na cukrovku 2, typu. Při jejím užívání klesá zvýšená hladina glukózy v krvi, protože skořice napomáhá k zlepšenému průniku glukózy skrze buněčnou membránu.

Pro SKUTEČNÉ VYLÉČENÍ z cukrovky 2. typu (a nikoliv jen současné „opečovávaní“ oficiální medicínou) by z tohoto hlediska mohlo být úplně nejefektivnější současné a dlouhodobé užívání skořice a produktů obsahujících nenasycené mastné kyseliny omega-3.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=1e2080b4

Skořice nejen voní, ale také pomůže proti cukrovce

 ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLESkořice patří k zázračným přírodním léčivům. Kdoví, koho kdysi dávno napadlo, že kůra stromu může obohatit člověka nejen svou vůní, ale i svými blahodárnými účinky.

skořice

První zmínky o skořicovníku jsou více než 4000 let staré (pocházejí z Číny). Většího rozšíření se skořici dostalo až v 15. a 16. století, kdy ji ze svých cest po Orientu přiváželi jako jednu z vzácností obchodníci. Postupně skořice v Evropě zdomácněla (v Čechách se poprvé objevila v 15. století).

Rozemletý prášek či silice získávané z kůry skořicovníku mají využití v mnoha oborech. Využívá se jí pro vůni, pro chuť, ale také k léčbě (např. ve starodávném léčebném procesu ajurvédy patří k nejuniverzálnějším).

Skořice např. podporuje chuť k jídlu, snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení. Zažívací trakt zahřívá a stimuluje, uklidňuje koliky, průjmy, nevolnosti a nadýmání. Vzhledem k dezinfekčním a antibiotickým účinkům se využívá i jako prostředek proti nachlazení, kašli a chřipce. Příznivě působí i u žen, zmírňuje menstruační, ale i přechodové potíže.

V posledních letech se vědci stále více zabývají výzkumy, týkajícími se příznivého působení skořice u pacientů s cukrovkou (typu 2). První větší studie na toto téma byla publikována v roce 2003 v časopise Diabetes Care, a vzápětí následovaly další dílčí výzkumy. Prokazují jednoznačně příznivý vliv na zmírnění choroby, kterou dnes trpí velké množství lidí (jen u nás je jich více než půl milionu!).

skořice

Navnadili jsme vás na skořicovou chuť? Dodáme tedy ještě jedoduchý recept na voňavé pečivo, které často připravují hospodyňky v anglosaských zemích.

Skořicové rolky

Připravíme si 1/4 šálku teplé vody, 1/4 šálku rozpuštěného másla, 1/2 sáčku instantního vanilkového pudinku, 1 šálek teplého mléka, 1 vejce, pokojové teplotě, 1 lžíce bílého cukru, 1/2 lžičky soli, 4 šálky hladké mouky, 1 balíček suchých kvasnic, 1/2 šálku změklého másla,  1 šálek hnědého cukru, 4 lžičky mleté skořice, 3/4 šálku nasekaných ořechů, 1 lučina (nebo žervé), 1 šálek cukru cukráři, 1/2 lžičky vanilkového extraktu, 1 1/2 čajové lžičky mléka

skořicoví hadi

Smícháme vodu, rozpuštěné máslo, vanilkový pudink, teplé mléko, vejce, 1 lžíce cukru, sůl, mouku a droždí, uhněteme těsto a necháme 20 minut odpočinout.

Těsto rozválíme na obdélník asi 20 a 10 cm a potřeme rozměklým máslem a posypeme směsí ořechů, skořice a hnědého cukru. Srolujeme plát podle dlouhé strany a vzniklý válec nakrájíme na tři centimetry široká kolečka. Poskládáme je do vymazaného pekáče a necháme půl až tři čtvrtě hodiny kynout.

Předehřejeme si troubu na 175 stupňů  a pečeme asi 20 minut. Mezitím si umícháme lučinu, nebo žervé, 1/4 šálku másla, cukr, vanilku a mléko v krém, kterým potřeme upečené stočené „hady“.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=09f0bb98

Trumf na grilu – kvalitní maso. Jak vybrat ten nejlepší steak?

 ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLEKromě dobré party je na fajnové odpoledne či večer u grilu potřeba zajistit kvalitní maso. Jestliže si tak úplně nejste jisti výběrem steaků, poraďte se s našimi odborníky.

grilování

diskuse

Chcete-li na steaky kvalitní a správně vyzrálé maso, pak je lepší nakupovat přímo na pultovém prodeji v řeznictví, kde vám zkušený řezník poradí nejen s výběrem vhodného kousku, ale i poskytne informace o jeho stáří a původu.

Jenže aby hovězí maso nezůstalo po úpravě tuhé, je potřeba nechat ho vyzrát. Jedná se o složitý biochemický proces, při němž maso získává požadované senzorické, technologické a kulinární vlastnosti, zejména křehkost a chutnost.

MŮŽE VÁS ZAJÍMATNa grilovačce zabodujte originálním jídlem!
Co připravit, abchom si grilování užili
Kuchyně na zahradě, aneb Pohoda u grilu

„Vyzrálost masa lze snadno vyzkoušet. Po zatlačení prstu do svaloviny vám ve správně vyzrálém kousku zůstane otisk, v nezralém však nikoliv,“ vysvětluje technoložka Ing. Alena Kolkopová ze společnosti „Zeman maso-uzeniny“ a dodává:

„Bohužel, vyzrálé hovězí málokde seženete. Po porážce většinou putuje hned k prodejci, protože dozráváním ztrácí na váze a výrobci z něj mají menší zisk.“

Jak dlouhou dobu potřebuje maso na vyzrání?

HOVĚZÍPři teplotě 0 °C potřebuje hovězí maso na vyzrání deset až třicet dní. S co nejčerstvějším hovězím jde totiž obtížně pracovat a steaky z něho jsou velmi tvrdé.
VEPŘOVÉPři teplotě 0 °C potřebuje vepřové maso na vyzrání čtyři dny. Jelikož vepřové je křehké a šťavnaté, nemusí zrát tak dlouho jako hovězí maso.
JEHNĚČÍPři teplotě do 5 °C potřebuje jehněčí maso na vyzrání tři dny. 
KUŘECÍPři teplotě 0 °C až 2 °C potřebuje kuřecí maso na vyzrání jeden až dva dny.

Maso by mělo být prorostlé tukem, který tvoří tzv. mramorování. To masu zajistí, že nebude po ugrilovaní suché, ale naopak šťavnaté, křehké a s intenzivní chutí. Nákupem to ale nekončí. Je třeba si uvědomit, že jde o velice choulostivé zboží.

„Doporučuji, obzvláště v horkých letních dnech, maso přenášet v termoizolačních taškách, aby nedošlo ke zvýšení teploty a následnému kažení. Po přinesení domů je třeba jej skladovat v chladničce, červené maso při teplotě maximálně do 7 °C, drůbeží pak do 4 °C,“ připomíná Ing. Alena Kolkopová.

Mráz potrhá svalovinu

Chcete-li dosáhnout chuťově dokonalého výsledku, kupujte maso v chlazené formě a pokud možno ho ihned spotřebujte. Zamrazování není zrovna ideální.

„Při zamrazování dochází k tvorbě velkých krystalů, které potrhají svalová vlákna. Následkem toho se po rozmrazení uvolní značné množství šťávy, takže bude maso po tepelné úpravě suché,“ říká Ing. Alena Kolkopová. 

 Pozornost je třeba věnovat i rozmrazování. Maso by se mělo rozmrazovat pozvolna, nejlépe v chladničce.

„Není vhodné maso rozmrazovat v mikrovlnné troubě a ani při pokojové teplotě. Rychlé rozmrazení vede k uvolnění velkého množství šťávy. Při pokojové teplotě se maso ohřívá po okrajích, zatímco jeho střed je stále zmrzlý – navíc se tak množí nežádoucí mikroorganismy,“ dodává technoložka. 

Polotovary ulehčí přípravu

Pokud nemáte čas maso marinovat a připravit ke grilování sami doma, využijte již hotové nabídky v řeznictvích. Vybrat si můžete z různých typů marinád i z druhů jednotlivých mas.

„Nemusíte se obávat čerstvosti masných polotovarů pro grilování. Tato masa jsou připravována každý den a podléhají pravidelným mikrobiálním rozborům dle přísné legislativy. Variací existuje mnoho a záleží jen na vás, čemu dáte přednost,“ uzavírá Ing. Alena Kolkopová.

Grilování se sous-vide

Grilování masu dodá výraznou chuť a vůni, ale může se snadno stát, že neodhadnete sílu žáru v grilu a maso na povrchu spálíte – bude vysušené a tvrdé, ale zároveň uvnitř zůstane nedopečené.

Nejlepším způsobem, jak dosáhnout dokonale ugrilovaného masa, je využít metodu sous-vide, což je tepelná úprava při nízké a konstantní teplotě ve vodní lázni. Maso je přitom uzavřeno do vakuového obalu, aby si zachovalo veškerou chuť a šťávu.

Potřebujete tedy vakuový hrnec sous-vide a vakuovačku. Po uvaření a vyndání z vodní lázně stačí maso jen na pár minut dát na gril. Nejen, že vám odpadne netrpělivé čekání a hlídání masa, ale vyhnete se i nerovnoměrnému opečení.

Díky tomu, že nebude z masa odkapávat přepálený tuk, omezíte rovněž působení nežádoucích chemických i karcinogenních látek a grilování se stane zdravějším. Navíc bylinky, které spolu s masem zavakuujete, prostoupí skrz.

RECEPT: Sous-vide biftek dokončený na grilu

Na jednu porci potřebujeme 150 g vyzrálé pravé hovězí svíčkové, mořskou sůl, čerstvě mletý pepř, 15 g másla, snítku tymiánu a rozmarýnu, několik kuliček růžového pepře, kousek špeku na pomazání mřížky grilu.

Nastavíme sous-vide lázeň o dva stupně níže, než je daná teplota odpovídající zamýšlenému propečení masa v jeho středu (tj. rare 50 °C, medium rare 53 °C, medium 58 °C).

Maso očistíme, osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a zabalíme do pruhu potravinové folie tak, aby držela tvar válce. Vložíme do sáčku určeného pro sous-vide vaření spolu s čerstvými bylinkami a zavakuujeme.

Maso necháme zcela ponořené v sous-vide lázni po dobu 60 až 120 minut – podle průměru masa – a po vyndání z něho odstraníme folii a bylinky.

Mřížku maximálně rozpáleného grilu pomažeme špekem a na místě s nejvyšší teplotou grilujeme biftek postupně po obou stranách tak, aby se na povrchu utvořila hnědá „kůrka“.

V ohnivzdorné misce rozpustíme máslo s kuličkami růžového pepře. Do této směsi vložíme ugrilované maso a necháme ho pár minut odpočinout mimo gril.

Servírujeme s uvařenými brambory, které jsme předtím pomazali sádlem a ogrilovali. Přílohu můžeme doplnit grilovanými žampiony či plátky fenyklu.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=09f0bb98

Nemůžete usnout? Budíte se několikrát za noc? Zřejmě jde o syndrom nového penzisty

Ilustrační foto: ingimage.com

Nemůžete usnout? Budíte se několikrát za noc? Zřejmě jde o syndrom nového penzisty

5. 3. 2020

Lékaři se shodují, že až pětadvacet procent lidí ve věku kolem šedesátky a výše si stěžuje, že se jim špatně spí. Různé týmy vědců zkoumají příčiny.

Například dánští lékaři pod vedením oftalmoložky Line Kesslerové před časem oznámili, že poruchy spánku ve vyšším věku souvisí s tím, že oční čočka propouští méně modrého světla. To je přitom velmi důležité pro aktivitu buněk, které lidské tělo ovlivňují tak, aby vědělo, kdy je noc a kdy den. Jednoduše řečeno, nastavují naše biologické hodiny. Nyní se vědci snaží zjistit, zda tento problém půjde odstranit laserem. Je tedy dost pravděpodobné, že jednou bude nespavost odstranitelná podobným způsobem, jako se dnes běžně odstraňují dioptrie. Ovšem vědce zatím čekají roky zkoušek a schvalování nové metody. Do té doby si musíme s nespavostí poradit jinak.

Spát „pod léky“ není přirozené

Každopádně bychom ji neměli podceňovat. „Nespavost není problém jen jednotlivce, ale nabourává život celé rodiny,“ říká geriatr Zdeněk Kalvach. „Nevyspaný člověk je unavený, přes den podřimuje, takže jeho rodina má starosti, zda není nemocen. On sám se necítí dobře, často vyhledá pomoc lékaře, ale nikdo nepřijde na to, co mu vlastně je. Mnoho lékařů se seniorů totiž nezeptá na to, zda dobře spí a senioři sami si nepostěžují. Když ano, lékař jim prostě předepíše lék na spaní, což ale není dlouhodobé řešení. Některé léky totiž způsobují výrazný útlum mozku, zvyšují riziko pádů a úrazů. Spánek, který navodí léky, není přirozený,“ vysvětluje Kalvach.

Zkrátka, mnoho lidí se necítí dobře, ale přičítá to vyššímu věku, takže si myslí, že se s tím nic nedá dělat. Nebo to považují za malichernost, se kterou nechtějí lékaře zatěžovat. Ve skutečnosti nespavost často souvisí s nemocemi, o kterých nemají ani tušení. Ale co je důležité – nespavost nesouvisí s věkem. Rozhodně neplatí následující rovnice: přibývající roky rovnají se horší spánek a s tím se nedá nic dělat.

Pokud máme se spánkem problémy, geriatři doporučují nechat si zjistit, jak nám funguje štítná žláza. Její zvýšená funkce totiž může způsobovat špatné usínání.

Také mnohdy stačí nechat si upravit skladbu léků. Na špatný spánek mohou mít vliv ty, které léčí alergii, astma, snižují tlak a cholesterol.

Mnozí lékaři rovněž doporučují vést takzvaný spánkový deník. To znamená, zapsat si každý večer, v kolik jsme šli spát, zaznamenat si, pokud jsme nemohli usnout déle než hodinu a pak si poznačit, kolikrát jsme se vzbudili. Když si takový deník povedeme týden, může být lékaři dobrým vodítkem při stanovení dalšího postupu léčby.

Syndrom nového penzisty

Velmi častým problémem je, že se lidé ve věku kolem šedesátky budí brzy ráno. „Když jsem chodila do práce, těšila jsem se, jak budu v penzi vyspávat,“ říká třiašedesátiletá Miroslava Ptáčková z Ostravy, která před rokem přestala pracovat. „Jenže teď se budím v půl šesté ráno a nemám co dělat. Dopoledne se mi táhne, ale po poledni už jsem unavená. Když si lehnu po obědě, zase se budím v noci. Jsem podrážděná, unavená. Takhle jsem si užívání si důchodu nepředstavovala,“ vypráví.

Psychologové to označují za velmi častý problém a říkají mu syndrom nového penzisty. Časté probouzení v těchto případech bývá projevem změny zaběhlých zvyků a mnohdy může znamenat dokonce začínající depresi z pocitu nepotřebnosti.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=13ed5237

Pravidlo, kolik hodin spánku je dost a kolik málo, podle geriatra Zdeňka Kalvacha neexistuje. Někomu mohou stačit čtyři hodiny spánku a cítí se dobře, jiný spí šest hodin a je unavený. Pokud máme pocit, že naše případné psychické či fyzické problémy mohou souviset s nekvalitním spánkem, možností, kam se obrátit, je rok od roku více.

Základní radu by měl poskytnout každý praktický lékař, ale pokud rovnou sáhne po receptu s léky na spaní, měli bychom zpozornět. Tato cesta je sice jednoduchá, ale může časem způsobit, že se už bez prášku na spaní prostě nevyspíme nikdy. Když nepomůže ani návštěva neurologa či psychologa, nastává čas na spánkovou laboratoř. Tato specializovaná pracoviště jsou ve většině krajských měst a právě v nich dokáží pomocí přístrojů odhalit, v čem přesně naše potíže se spaním spočívají a podle toho poradit léčbu. Často stačí málo a trápení je pryč. Hlavní je neříkat si: No jo, ve vyšším věku se prostě špatně spí.

Dříve, než se vydáte do ordinace,lékaři doporučují zkusit následující:

* Podvečerní procházku nebo aspoň posezení na vzduchu. Když není jiná možnost, stačí si doma sednout k otevřenému oknu.

* Poslední jídlo v šest večer. Pak maximálně ovoce.

* Sklenku teplého mléka s medem před spaním, případně sklenici piva

* Když nic nepomáhá, zkusit přípravky obsahující melatonin. To je hormon, kterému se říká spánkový a s přibývajícími lety ubývá. Na rozdíl od jiných léků na spaní není návykový a může jej předepsat každý lékař.

Jak by měl vypadat zdravý český senior?

KATEŘINA HÁJKOVÁ10. 7. 2020

Každému se dny, měsíce a roky počítají stejně. Projevy zvyšujícího se věku i vnímání vlastního stáří se ale dají ovlivnit. Ne nadarmo se říká, že každý je starý tak, jak se cítí. Kdy se z lidí stanou senioři a co to vůbec znamená?

Článek

Obrázek zdravého seniora znáte z reklam či filmů, kde je prezentován jako jedinec, který bez obtíží překonává různé rekordy. I když realita často vypadá jinak, neznamená to, že člověk, který v 65 letech nekřepčí jako v 50, není zdravý. Spokojenost se liší podle vlastních představ, které mohou být různé. Jak by tedy měl vypadat normální zdravý senior?

Které celebrity stárnutí nezvládají?Stárnout s grácií není těžké. Stačí vědět, jak na toZpomalte stárnutí tím, že se naučíte meditovat

Důležitá je všeobecná spokojenost

Podle Ludmily Mazylkinové, praktické lékařky společnosti Moje ambulance, záleží především na soběstačnosti a fyzické i duševní kondici: „Člověk by se měl cítit všeobecně spokojeně. Měl by mít možnost bez obtíží vykonávat různé činnosti včetně sportování dle svého přání, samozřejmě přizpůsobeného věku a zdravotnímu stavu.”

Nežádoucí je demence a pestrá paleta jejích projevů, nutný je naopak optimismus a udržování sociálních kontaktů. Pomáhají předcházet úzkostem a depresi, které negativně ovlivňují celkovou vitalitu a bývají spojovány právě s rozvojem demence.

Sendvičová generace: Jak skloubit péči o děti i rodiče?

Podstatné je vyhledávat nové zájmy, koníčky, vyzkoušet třeba i univerzitu třetího věku

Online trénink mozku skutečně pomáhá, potvrdil to výzkumObdivuhodný příběh Majky (82): Čím se baví v domově seniorů?

Hranice 65 let je úmluva

„Senior“ znamená v latině „starší“. Podle lékařů je význam slova hodně relativní, statistiky hovoří o osobách nad 65 let. Jak ale říká docentka Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra a proděkanka FHS UK, je to jen jakási úmluva, která nemusí vůbec nic znamenat. „Většina lidí v tomto věku se těší dobrému zdraví, mnozí jsou v plném pracovním nasazení, ať již v zaměstnání, podnikání, nebo v rodině,“ vysvětluje lékařka.

Věk je jenom číslo! Znáte nejstarší sportovce světa?

Senior je člověk, ne souhrn diagnóz

Podle oslovených lékařek tedy nelze zdravého seniora popsat jen na základě souhrnu různých nemocí, protože do celkového stavu se promítá mnoho faktorů. Iva Holmerová klade důraz především na celkové zdraví a soběstačnost.

Na tu má vliv pohyblivost, stav mozku, riziko pádů a depresivita. Ty mohou geriatři po doporučení praktického lékaře různými testy zkoumat a podle výsledků odhalit skutečnosti, které by soběstačnost a kvalitu života mohly v budoucnu ovlivnit. V oblasti duševní se může jednat třeba o demenci, v oblasti tělesné například o křehkost.

Víte, jaké zvyky chrání před demencí?Senioři a osamělost. Jak často vás potřebují vidět? Budete v šoku!Jak se hledá babiččin bramborák

Stárnutí není nemoc

Fyziologické stárnutí je přirozenou součástí života a souvisejí s ním i některé neduhy zapříčiněné postupným opotřebováváním organismu. Bolesti kloubů, únava, pomalost a občasné zapomínání s vyšším věkem zkrátka souvisejí. Člověk, který jimi trpí, proto rozhodně není nezdravý a není nenormální, když po pětašedesátce už nemá tolik energie jako po pětapadesátce.

„I starší lidé jsou normální dospělí lidé. Není to žádný jiný druh člověka. Na to nakonec upozorňuje i Světová zdravotní organizace, která ve svých posledních zprávách o stárnutí uvádí, že věk by v žádném případě neměl být nálepkou, nebo snad dokonce důvodem k diskriminaci, a to v jakékoli oblasti života,“ říká Iva Holmerová. Stáří zkrátka není nemoc, jen fyziologický vývoj organismu, s nímž přirozeně souvisí určitá křehkost a zranitelnost.

5 míst světa, kde žije nejvíc stoletých! Co mají společného?

Dělejte pokud možno vše jako dřív. Pečujte o sebe a nezapomínejte na relaxaci a odpočinek

Osteoporóza: Drobnosti, které vás uchrání od invalidity!Alzheimer, nebo jen stáří? Typické projevy nemoci

Dělejte vše jako dřív

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=13ed5237

Žádná věková hranice by vás proto neměla omezovat v tom, co máte rádi. Naopak: dokud to jde, dělejte vše tak, jak jste zvyklí. „Je vhodné hledat i jiné zájmy, nacházet nebo rozvíjet různé koníčky, zabránit sociální izolaci nebo vyzkoušet i univerzitu třetího věku,“ radí Ludmila Mazylkinová.

Mentální svěžest pomáhá udržovat zábavné luštění.Nejčastější chyby v jídelníčku seniorů? Málo tekutin a moc omáček!Stárnutí podle horoskopu: Váhy se bojí vrásek. A vy?

Zdravý a normální senior je tedy takový, který se snaží žít co nejdéle kvalitním životem s co největším zachováním míry soběstačnosti v běžném prostředí a vyrovnat se se vším vlastními silami bez pomoci druhých.

A jak rodičům a prarodičům usnadnit stárnutí?